Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Šikana řidičů na českých silnicích!

14. 05. 2020 14:12:08
Sedmdesátka, třicítka, padesátka, zase sedmdesátka, semafor, další semafor, retardér, kruháč, turbo kruháč, uzavírka... Přijde Vám to povědomé? Pro někoho možná každodenní rutina, při které se nejednomu řidiči zvedá kufr!

Skoro všichni to známe, téměř denně zažíváme na vlastní kůži. Řízení motorového vozidla v dnešní době je někdy opravdu za trest. Člověk sedící za volantem si občas musí připadat jako malý školák, protože se na něj hrnou ze všech stran jen zákazy, příkazy a omezení. Tudy nesmíš, tudy musíš, jedeš moc rychle, tady nesmíš ani zastavit a tak je to pořád dokola.

Rád bych se zaměřil na několik dopravních aspektů, které bych chtěl blíže rozebrat ze svého pohledu a zaplavit dobře mířenou kritikou!

1) Maximální povolená rychlost

Pravděpodobně většina z nás někdy porušila maximální povolenou rychlost a pravděpodobně to nebyl zdaleka ojedinělý případ, ale spíše pravidlo. A já se tomu vůbec nedivím.
Mít nastavenou paušální maximální rychlost bez ohledu na denní dobu, stav silnice, její šířku a profil, je sice velice jednoduché, ale v praxi nepraktické. Jet 90 km/h mimo obec je někdy až nebezpečně rychlé (klikatá silnice, špatný povrch, špatné klimatické podmínky, velmi hustý provoz, atd.), jindy je to ovšem rychlost hodná maximálně tak šnečímu závodníkovi. Představte si, že máte před sebou rovnou, pěknou silnici s širokou krajnicí, bez provozu a musíte se "řítit" maximálně devadesátkou - není toto trochu šikana?

Další věcí, která je z hlediska plynulosti provozu špatná, je neustále se měnící maximální povolená rychlost. Často je to v úsecích, kde je nějaká křižovatka, autobusová zastávka, atp. Ve většině případů je křižovatka prázdná, stejně tak zastávka autobusu, ale i tak tam člověk na těch pár desítkách metrů musí prostě zbytečně zpomalit, aby následně opět přidal plyn.

Pravděpodobně to bude znít jako utopie, ale přál bych si, aby lidé byli na silnicích "normální" a nemusel je nikdo takto omezovat, jinými slovy bych si přál, aby rychlost byla vždy a všude zákonem neomezená.
Toto je samozřejmě ale podmíněno zdravým rozumem řidičů, aby dokázali vždy rychlost přizpůsobit prostředí, kudy jedou a podle toho rychlost upravili. Každý takový řidič přeci musí být schopen vyhodnotit danou situaci na silnici a podle toho jednat. Pokud toho není schopen, neměl by vůbec řidičské oprávnění vlastnit!

2) Retardéry

Zde je řidič v podstatě násilným způsobem donucen skoro úplně zastavit, přejet nerovnost a opět zrychlit. To je ještě větší zrůdnost, než značka omezující rychlost. Nejhorší je, že tato "monstra" vyrůstají jako houby po dešti a vždy, když přes ně jedu, mám sto chutí vzít nářadí a toto "svinstvo" zlikvidovat!

3) Práce na silnici

Pořád jsem nějak nepochopil, proč se nepracuje na silnicích převážně v noci, kdy není hustý provoz, ale za dne, kdy doprava někde kolabuje i bez uzavírek.
Nejlepší ze všeho je, když se pracuje někde vedle silnice, dá se značka omezující rychlost na 30 km/h a ta se tam nechá i přes noc, kdy tam již nikdo nepracuje. Takže buď pojedu jako ta pitomá ovce, nebo situaci vyhodnotím dle svého rozumu a značku budu ignorovat. Co je lepší?

Nerad bych Vás zahltil vším, co mám ohledně dopravy na srdci, v jednom článku, proto to tentokrát utnu včas a třeba se někdy ozvu s dalšími postřehy.

Autor: Dominik Bican | čtvrtek 14.5.2020 14:12 | karma článku: 31.17 | přečteno: 1495x

Další články blogera

Dominik Bican

Návod, jak (ne)sestavit nově zakoupený nábytek

Koupíte nábytek, přivezete slavnostně domů, s napětím otevíráte jako vánoční dárek, hledáte návod a.......ejhle! Kde asi udělali soudruzi z NDR chybu??

15.5.2020 v 12:26 | Karma článku: 17.05 | Přečteno: 517 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 1.

Konečně vyrážím na Svatojakubskou cestu. Nebo už jsem na ní možná vyrazila v lednu a jen to vzala oklikou přes Jižní a Severní Ameriku a Jihovýchodní Asii? Těžko říct. Ale dnes odjíždím z Porta sněrem k Santiágu...

2.6.2020 v 18:19 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 271 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Turistický semafor aneb Hic sunt leones

Vládní mapa vycházející s turistického semaforu zobrazuje pouze evropské země. Nikoli zanedbatelné destinace z hlediska zájmu českých turistů v sousedství Evropy zůstaly v bílé barvě. Hic sunt leones.

2.6.2020 v 10:10 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 327 | Diskuse

Libor O. Novotný

Ibiškové město Furong

Velká čínská města ve východní částí země už v mnoha aspektech rozvoje překonávají tradiční centra západní kultury. Ale ve vnitrozemí stále můžeme najít starobylá městečka, která vypadají, jakoby ustrnula v předminulém století.

1.6.2020 v 15:00 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 148 | Diskuse

Zdeněk Bernard

Richard Konkolski - vzpomínka na setkání s legendární osobností, jeho neuvěřitelný příběh

V blízkých dnech oslaví 77 narozeniny jeden z největších žijících Čechů, jehož životní pouť je zcela výjimečná, stejně jako obdivuhodná.

1.6.2020 v 12:05 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 471 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kdy do Egypta? (Doplněno)

Odpověď na tuto otázku v tomto článku nenajdete. Pouze několik zajímavostí, které se týkají covidu 19 a turistiky v této zemi.

1.6.2020 v 7:00 | Karma článku: 10.53 | Přečteno: 279 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1523

Jsem tvrdohlavý beran, mám vlastní názory a podle nich se také řídím.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...